Op 5 maart 2018 heeft de gemeenteraad een belangrijke stap gezet om de CO2 uitstoot in Zoetermeer terug te dringen. En besloten dat voortaan nieuwe woningen in principe geen aardgas aansluiting meer krijgen.
Raadslid Peter Vergers (D66):”Dit besluit is genomen naar aanleiding van een motie van D66. Aardgas is verantwoordelijk voor een belangrijk deel van de CO2-uitstoot. En dus voor de klimaatverandering. Overstappen op andere, duurzamere energie levert veel minder CO2 uitstoot op. We zijn blij dat Zoetermeer nu al kiest voor een duurzame aanpak voor de nieuwbouw. De gemeente loopt hiermee voorop en vooruit op het besluit van het Rijk om de aansluitplicht op aardgas af te schaffen.”
Het college zal alleen nog maar aan nieuwbouw meewerken als deze aardgasvrij wordt opgeleverd. Voor nieuwbouw geldt dat de aanschafprijs van een woning zonder aardgas aansluiting wellicht wat hoger is, maar de verbruikskosten zijn lager. Uiteindelijk zijn bewoners daarmee goedkoper uit.
Hoewel er nog geen officieel verbod is op het bouwen met een aardgas aansluiting, is de verwachting dat projectontwikkelaars hier nu toch vanaf zullen zien. De gemeente heeft een langdurige relatie met ontwikkelaars en bouwers. Als de gemeente een duidelijk standpunt inneemt, zal de bouwwereld zich hierbij aansluiten.
Ook gaat het college in gesprek met projectontwikkelaars van al goedgekeurde nieuwbouwplannen. Om ze te bewegen om alsnog over te gaan op aardgasvrij bouwen.
Fractievoorzitter Cora Huijbens (D66) vult aan: “Er ligt ook een grote opgave om de bestaande woningen in Zoetermeer in de toekomst aardgasvrij te maken. Het gaat daarbij om circa 55.000 woningen. Een mega operatie. In 2018 gaat de gemeente hiervoor een plan opstellen hoe dit kan worden aangepakt."