Om de veiligheid op basisscholen te verbeteren, hebben gemeente Zoetermeer, politie en basisscholen woensdag 1 oktober het convenant ‘Schoolveiligheid primair onderwijs’ ondertekend. Voor het voortgezet onderwijs bestond al zo’n samenwerking. Zoetermeer is de eerste gemeente in Nederland die deze aanpak doortrekt naar het basisonderwijs.
Burgemeester Michel Bezuijen: ‘“We zien landelijk een verontrustende ontwikkeling: steeds vaker raken jonge kinderen, zelfs al op de basisschoolleeftijd, betrokken bij veiligheidsincidenten zoals intimidatie en diefstal. Dat vraagt om een stevige, gezamenlijke aanpak. Met de afspraken die scholen, politie en gemeente nu maken, kunnen we sneller signaleren, beter samenwerken en incidenten zoveel mogelijk voorkomen.”
Het convenant beschrijft wie welke taken heeft, hoe partijen goed samenwerken en hoe ze kennis kunnen delen. De gemeente ondersteunt scholen met trainingen en mogelijke maatregelen. De scholen zorgen voor een veiligheidsplan en goed contact met gemeente en politie. De politie betrekt scholen wanneer er zaken spelen waar school rekening mee kan houden. Er zijn afspraken over hoe te handelen bij ernstige situaties. En er is geregeld overleg tussen gemeente, politie en scholen. Daarbij wordt er wijkgericht gewerkt, omdat elke wijk anders is.
Met het convenant voor het basisonderwijs is, is er nu voor basis-, voortgezet onderwijs en het mbo hetzelfde beleid voor schoolveiligheid. Het convenant zorgt ervoor dat kennis en ervaringen gedeeld worden, zodat scholen van elkaar kunnen leren. Zo ontstaat er een stadsbreed netwerk dat niet alleen reageert op incidenten, maar juist ook inzet op het voorkómen van incidenten.