Nieuwe landelijke kaders beïnvloeden afvalbeleid Zoetermeer

16 jun , 17:34 Gemeente
plastic waste 3692513 1280
pixabay.com

De gemeente Zoetermeer werkt aan een nieuw afval- en grondstoffenbeleid. De vijftien adviezen van het burgerberaad uit 2024 vormen hiervoor het uitgangspunt. Toch is het op dit moment nog te vroeg om definitieve keuzes te maken. Dat komt doordat landelijke ontwikkelingen gevolgen kunnen hebben voor hoe afval in Nederland wordt ingezameld en verwerkt. Het college van B&W stelt daarom voor om de landelijke ontwikkelingen voor het nieuwe afval- en grondstoffenbeleid af te wachten.

Ketenovereenkomst Verpakkingen

Op 18 juni 2025 neemt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) een besluit over een nieuwe landelijke Ketenovereenkomst Verpakkingen. Dit kan grote gevolgen hebben voor het huidige inzamelsysteem voor plastic, blik en drinkpakken (PBD). Het is bijvoorbeeld mogelijk dat de inzameling van PBD via verzamelcontainers stapsgewijs wordt uitgefaseerd.

Voor Zoetermeer betekent dit dat het huidige systeem opnieuw bekeken moet worden. Als het inzamelen van PBD via verzamelcontainers niet meer mogelijk is, zijn er veranderingen nodig. Dit kan gevolgen hebben voor de inrichting van de openbare ruimte, de routes voor afvalinzameling, de service aan inwoners en de kosten.

Maatregelen binnen bestaand beleid

Hoewel nog geen definitieve beleidskeuzes gemaakt kunnen worden, stelt het college voor om met enkele proefprojecten en verbeteringen te starten, die aansluiten bij de adviezen van het burgerberaad:

  1. Tegelcontainer bij het zelfbrengdepot In het kader van tegelwippen kunnen inwoners gratis en onbeperkt tuintegels inleveren bij het zelfbrengdepot. Dit stimuleert gescheiden afval aanleveren en vergroening van tuinen. Met deze proef wordt gekeken of deze tuintegelcontainer een vaste plek kan krijgen in het afvalbeleid.
  2. Onderzoek inzamelscenario’s Oosterheem Er wordt een onderzoek gestart naar geschikte inzameloplossingen voor Oosterheem. Hierbij wordt gekeken naar ruimtegebruik, kosten, logistiek en service aan inwoners.
  3. Verbeteren van communicatie en herkenbaarheid De communicatie bij milieu-eilanden wordt versterkt om bijplaatsingen, zwerfafval en ongedierte te verminderen en afval scheiden te stimuleren. De campagne ‘Zoetermeer aan de bak’ loopt tot eind 2025 door en de start van een vervolg hierop in 2026 wordt voorbereid. Ook wordt de informatie op de gemeentelijke website verbeterd, met begrijpelijke taal en meertalige communicatie.
  4. Samenwerking met scholen In samenwerking met de campagne ‘Schoon is gewoon’ wordt gekeken hoe lesprogramma’s over afvalscheiding, hergebruik en circulariteit op scholen uitgebreid kunnen worden.
  5. Ondersteunen van hergebruik en gedragsverandering
  6. Er start een proef met een elektrische bakfiets en aanhanger om grofvuil makkelijker naar het afvaldepot te brengen.
  7. De gratis grofvuilophaaldienst blijft bestaan.
  8. Handhaving wordt ingezet om verkeerd aangeboden afval tegen te gaan.
  9. Hergebruik wordt gestimuleerd via bestaande initiatieven zoals kringloopwinkels en repair cafés.

Deze maatregelen sluiten aan op de adviezen van het burgerberaad en dragen bij aan het doel om afval bewust te scheiden en te hergebruiken.

Toekomstgericht afvalbeleid

Wethouder Blansjaar (Afval): ‘De inzet en betrokkenheid van het burgerberaad zijn van grote waarde voor het nieuwe afvalbeleid. We zijn de deelnemers dankbaar voor hun heldere adviezen. Waar mogelijk willen we binnen het huidige beleid deze aanbevelingen uitvoeren. Zodra de nieuwe landelijke richtlijn bekend is, verwerken we dit in het definitieve plan. Zo bouwen we samen aan een toekomstbestendig en gedragen afval- en grondstoffenbeleid voor Zoetermeer.’

De deelnemers van de monitorgroep van het burgerberaad worden binnenkort geïnformeerd over de landelijke ontwikkelingen en het raadsvoorstel. Het raadsvoorstel ligt ter besluitvorming bij de gemeenteraad voor.