Op maandag 30 juni ondertekenden Marieke Stam (bestuurlijk trekker woonruimteverdeling bij Sociale Verhuurders Haaglanden (SVH) en directeur Wonen en Samenleven bij Staedion), Willem van der Heiden (vice-voorzitter Samenwerkende Huurdersorganisaties Haaglanden) en Gijs van Malsen (bestuurlijk trekker woonruimteverdeling bij Bestuurlijke Tafel Wonen en wethouder Volkshuisvesting bij de gemeente Rijswijk) het actieplan ‘Toekomstige woonruimteverdeling in Haaglanden’ tijdens de - door SVH georganiseerde - conferentie ‘Toekomst van woonruimteverdeling in Haaglanden’.
De woningnood zorgt bij veel woningzoekenden voor stress, onzekerheid en frustratie. Om de woningnood aan te pakken is niet alleen veel nieuwbouw nodig. Ook een andere en slimmere woonruimteverdeling van bestaand woningbezit kan helpen om de kansen voor woningzoekenden te vergroten. De uitgangspunten voor een slimmere woonruimteverdeling zijn de woningvoorraad maximaal benutten en een maximale inzet op doorstroming waardoor er zoveel mogelijk verhuisbewegingen komen en meer mensen een woning vinden.
De drie partijen die het actieplan ondertekenden gaan zich gezamenlijk inzetten om de vier doelen uit het actieplan te realiseren. Deze vier doelen zijn: verbeteren van de klantbediening, herzien van beleid en afspraken, een spoedzoekersroute opstellen en meer inzetten op passend wonen (passend bij de levensfase van huurders).
De deelnemers aan de conferentie (bestuurders van woningcorporaties, beleidsmakers en ambtenaren die belast zijn met het onderwerp wonen) konden via een gevarieerd programma kennis nemen van het actieplan. Dagvoorzitter Daniëlle van Veen nam de deelnemers op een interactieve manier mee in de belevingswereld van de woningzoekende. Via een ‘wachtrijspel’ ervaarden de deelnemers het zoeken naar een woning als woningzoekende. Tijdens een panelgesprek gingen ze in gesprek met een woningzoekende die een belangrijke stem had op de conferentie. In de pitch ‘Het belang van doorstroming en beter benutten’ van Perry Hoetjes (onderzoeksbureau RIGO) kwam de noodzaak van een efficiëntere woonruimteverdeling goed naar voren. En Len Amendt (Woning in Zicht, een samenwerkingsverband van 5 woningcorporaties in de regio Midden-Brabant) hield een inspirerende pitch over ‘Wie snel wil wonen’ waarin ze vertelde hoe woonruimteverdeling ook anders kan.
Met dit actieplan hopen we dat de zoektocht naar een woning - op termijn - minder stressvol wordt voor woningzoekenden. En dat we meer verhuisbewegingen creëren door slimmer en gerichter beleid te maken waardoor meer woningzoekenden kans op een woning hebben. Maar het allerbelangrijkste is en blijft: woningen bouwen om het woningtekort echt aan te pakken.